Kasza manna

Kasza manna (grysik) otrzymywana jest ze zmielonych ziaren pszenicy, a jej historia jest stosunkowo krótka.

Pamiętajcie, że kasza manna w 72,8% to węglowodany (dużo skrobi), dlatego najlepiej łączyć ją z białkiem (np. mlekiem), aby otrzymać pełnowartościowy posiłek. Skrobia jest węglowodanem złożonym, co sprawia, że po spożyciu kaszy manny energia jest stopniowo uwalniana.

Kasza manna jest uboga w błonnik i w porównaniu do innych kasz zawiera niewielki odsetek witamin takich jak: B1, B2, PP, B6 i E oraz składników mineralnych: żelazo, potas, sód, fosfor, magnez, wapń. Warto zwrócić uwagę na to, że jako jedyna z kasz zawiera dużą zawartość jodu.

Zaletą kaszy manny jest jej lekkostrawność, dlatego cieszy się popularnością w żywieniu dzieci oraz osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego. Jest idealna na śniadanie, gdyż łatwo się przyswaja i skutecznie syci. Nie ograniczajcie się tylko do kaszy manny na mleku, produkt ten ma szeroki wachlarz zastosowań, co sprawia, że grysik jest doskonałym sposobem na urozmaicenie diety. Należy również mieć na uwadze, że zawiera gluten.

Kasze, jak każda inna żywność, im w mniejszym stopniu są przetworzone, tym lepsze. Dlatego przy wyborze zwróćcie uwagę, czy jest to kasza błyskawiczna, jeśli tak to radzę ją odłożyć na półkę.

Powinno się
unikać gotowych kaszek. Większość z nich produkowana jest na bazie śmietanki, co zwiększa ich kaloryczność. Znajdziemy tam mnóstwo cukru, a w najgorszym razie syrop glukozowo-fruktozowy, którego należy unikać jak ognia.
Wartości odżywcze w 100 gramach kaszy manny:

Komentarze

Popularne posty