Podróże w płatkach śniegu


Boże Narodzenie w Anglii
Zamiast kolacji wigilijnej Anglicy jedzą 25 grudnia świąteczny obiad. Daniem głównym jest tradycyjnie pieczony indyk. Natomiast na deser jedzony jest specjalny płonący pudding. Kuchnia angielska jest dość specyficzna. Wiele osób za nią nie przepada, jednak z pewnością świąteczny indyk musi być całkiem dobry.

Jeśli chodzi o inne tradycje bożonarodzeniowe, takie jak śpiewanie kolęd i ubieranie choinki są one tak samo ważne jak w Polsce. Poza tym Anglicy przykładają bardzo dużą wagę do przesyłania i wręczania świątecznych kartek z życzeniami. W ogóle pierwsze tego typu kartki na świecie pojawiły się właśnie w Londynie.

Oryginalnym zwyczajem angielskim, który z czasem zaczęły zapożyczać też inne narodowości, jest całowanie się pod jemiołą. Jeśli dwie osoby znajda się przypadkiem pod gałązką jemioły powieszoną przy suficie muszą się pocałować. Bardzo często przypadkowe stanięcie pod jemiołą, wcale nie jest takie do końca przypadkowe… poza tym pocałunek pod tą gałązką podobno przynosi szczęście. Tak naprawdę nie jest do końca jasne dlaczego Anglicy wybrali właśnie jemiołę.

Angielskie Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z czerwonymi dekoracjami, kominkiem, skarpetami na prezenty oraz kartkami świątecznymi. Rzeczywiście wszystkie te elementy są ważne dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii. Być może poszczególne świąteczne tradycje regionalne różnią się nieco od siebie, tak jak w Polsce, jednak nie są to z pewnością duże rozbieżności.

Już kilka tygodni przed Świętami zaczyna się kupowanie prezentów, wieszanie świątecznych dekoracji, a nawet ubieranie choinki. W Polsce jest ona zwykle ubierana w Wigilię, natomiast Amerykanie właściwie w ogóle nie obchodzą Wigilii. Nie przestrzegają też żadnego postu. Najbardziej uroczystym momentem Świąt jest obiad rodzinny spożywany 25 grudnia.
-----------------------------------------------------------------------------

Święta w USA kojarzą się z bogatymi dekoracjami i mnóstwem światełek. Rzeczywiście jest to charakterystyczna ozdoba amerykańska. Wszyscy obwieszają kolorowymi światełkami domy, ogrody, sklepy. Tworzy to naprawdę radosną atmosferę, która jest budowana już od początku grudnia.

Bardzo ważnym elementem tradycji bożonarodzeniowej w Stanach Zjednoczonych jest obdarowywanie się prezentami. Są one układane pod pięknie ubraną choinką. Mniejsze podarunki wkłada się natomiast do specjalnych skarpet z  wyszytymi imionami ich właścicieli. Sklepy, zwłaszcza z zabawkami, przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie. Ich obroty wzrastają też oczywiście parokrotnie. Wzmacniana jest jednak reklama, bo chociaż potencjalnych klientów jest bardzo dużo, to konkurencja również jest spora.

Jeśli chodzi o śpiewanie i słuchanie kolęd Boże Narodzenie w Anglii, we Francji czy w Polsce nie może się równać ze Świętami w Ameryce. Kolędy można usłyszeć dosłownie wszędzie - w domach, na ulicy, w sklepie, w radiu, w telewizji… itd…

Z jednej strony same Święta Bożego Narodzenia sprowadzają się w USA właściwie do jednego dnia. Jednak z drugiej strony radosna i świąteczna atmosfera trwa tam prawie cały grudzień.
-----------------------------------------------------------------------------

Nasi Niemieccy sąsiedzi przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają już miesiąc wcześniej wieszając w domach wianki adwentowe – ze świerku lub jodły.

W Polsce Wigilia jest bardzo ważnym dniem. Boże Narodzenie we Francji czy w Anglii odbywa się bez Wigilii. Natomiast w Niemczech jest sytuacja pośrednia – jest Wigilia, ale skromna. Jest to jeszcze dzień wypełniony przygotowaniami przez pierwszym dniem Świąt. Na kolację wigilijną podaje się sałatkę kartoflaną, kiełbasę i kapustę kiszoną. Nikt też nie dzieli się opłatkiem. Natomiast właśnie 24 grudnia bliscy obdarowują się prezentami. Wszystkie podarunki kładzione są pod choinką. Dzieciom mówi się, że są one od Dzieciątka Jezus albo od Świętego Mikołaja. Zależy to od świątecznej tradycji regionalnej. Wszyscy razem śpiewają też kolędy.

Prawdziwa uczta następuje kolejnego dnia – 25 grudnia. Najczęściej na obiad podawana jest wtedy pieczona gęś. W niektórych domach wybiera się kaczkę, indyka albo dziczyznę. Najbardziej popularnym świątecznym ciastem niemieckim jest strudel – drożdżowy przysmak z bakaliami.

Dla Niemców ubieranie choinki jest bardzo ważnym elementem Świąt. To właśnie z tego kraju pochodzi w ogóle zwyczaj ustrajania drzewka. Choinki pojawiają się w niemieckich domach już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Jeśli chodzi o dekoracje świąteczne bardzo popularne jest też wieszanie w oknach różnych kolorowych ozdób i światełek.

Święta Bożego Narodzenia są niezwykle istotne dla Niemców przede wszystkim ze względów religijnych. Wielu z nich udaje się podczas tych Świąt do kościoła – katolickiego lub ewangelickiego. Natomiast w Niemczech nie ma, tak jak w Polsce, pasterki.
-----------------------------------------------------------------------------

Szwedzka Wigilia rozpoczyna się dużo wcześniej niż w Polsce, tak że jedzony jest tam właściwie obiad a nie kolacja wigilijna. Zupełnie inne są też tradycyjnie jedzone potrawy. Głównym daniem jest suszona lub wędzona ryba, która zostaje namoczona w specjalnym sosie. Potrawa ta nazywa się „iutfisk”. Na stół trafiają też galaretka wieprzowa, kasza gryczana, kasza ryżowa z mlekiem, a ze słodkości – pierniczki. Często popija się je grzanym winem.

Chociaż w Szwecji nie śpiewa się wspólnie kolęd podczas posiłków wigilijnego czy świątecznych, są to bardzo rodzinne dni. Wszyscy bliscy chętnie gromadzą się przy wspólnym stole. Czasem tańczą też przy choince. Ubiera się ją w kolorowe ozdoby tuż przed Bożym Narodzeniem.

Oczywiście Szwedzi również wręczają sobie prezenty, a właściwie kładą je pod choinką. Dzieciom opowiada się, że podarki przyniósł Jultomten – gnom. Ciekawe, że nie jest to po prostu Święty Mikołaj, ale postać z nim porównywana.

Bardzo piękną tradycją bożonarodzeniową w Szwecji jest odwiedzanie samotnych osób. Kiedy nadchodzi Boże Narodzenie nikt nie powinien być sam ani smutny. Nawet jeżeli ktoś nie ma się żadnej rodziny może spędzić ten czas z życzliwymi osobami i cieszyć się świąteczną atmosferą. Jej budowanie trwa w Szwecji właściwie już od 13 grudnia. Jest to dzień Św. Łucji, której poświęconych jest też wiele procesji i parad jako wybawczyni od śmierci głodowej (w IV wieku).
-----------------------------------------------------------------------------

Atmosfera świąt wyczuwalna już kilka tygodni wcześniej jest charakterystyczne dla Bożego Narodzenia w Szwecji czy w Niemczech. Ma to swoje religijne uzasadnienie – Święta rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. We Francji również znacznie wcześniej można poczuć, że zbliża się Boże Narodzenie, ale przede wszystkim ze względu na wystój sklepów i ulic.

Właściwie szał dekorowania domów, wystaw, latarni, drzew oraz kupowania prezentów wydaje się szczególnie charakterystyczny dla Świąt w USA, jednak we Francji przybiera to nieco inny charakter. Jest to miasto mody i dobrego gustu. Dlatego dla każdego właściciela sklepu jest niemal sprawą honoru wymyślić najbardziej oryginalną dekorację świąteczną.

Natomiast kupowanie prezentów, podobnie jak wręczanie sobie kartek, wynika z bardzo rodzinnego charakteru francuskich Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie ma tradycyjnej Wigilii rodziny wspólnie idą do kościoła. Natomiast 25 grudnia jest uroczysty obiad. Głównym daniem na francuskim stole świątecznym jest indyk z nadzieniem z kasztanów. Popija się go szampanem.

Prezenty pojawiają się w nocy, po urodzeniu Dzieciątka Jezus i są właśnie od niego. Dzieci przygotowują specjalne buciki w których rano znajdują podarunki. W niektórych regionach mówi się, że prezenty przynosi Św. Mikołaj.

Dość ciekawą różnicą pomiędzy Francją a Polską, jest brak choinki podczas francuskich Świąt. Zamiast niej w domu lub mieszkaniu ustawiania jest szopka bożonarodzeniowa. Tylko w niektórych mieszkaniach można zobaczyć choinkę ubraną w bombki, łańcuchy i inne ozdoby. Jeśli chodzi natomiast o śpiewanie kolęd jest ono tak popularne, jak podczas Świąt w wielu krajach świata.

Komentarze

Popularne posty